Podatki w Anglii

Podatki w Anglii. Kiedy przyjaciel w 2005 r. powiedział mi, jakie są stawki podatkowe i składki na Ubezpieczenie Społeczne oraz kwota wolna od podatku w Anglii (również dla Polaków), nie uwierzyłem mu. Nie mogłem uwierzyć, że życie może być takie proste. Pragnę przybliżyć Państwu, jaka jest różnica. Zobrazuję to na przykładzie zamiany kwoty w złotówkach na kilogramy. Dzięki temu zauważą Państwo, że w Anglii każdy podatnik prowadzący własną działalność jest obciążony przez państwo ciężarem ok. 2,4 kilograma na dzień (po przeliczeniu waluty angielskiej na złotówki). My w Polsce musimy dźwigać ciężar 20-krotnie większy, wynoszący 42 kilogramy. Pod takim ciężarem to sam Mariusz Pudzianowski by ugiął kolana. I chyba się nie mylę. W Anglii podatnik ma do zapłacenia obecnie tygodniowo 2,4 funta na ubezpieczenie, my w Polsce 900 zł miesięcznie składki ZUS. Policz, bo może się mylę. Do ponad 30 tysięcy złotych w Anglii (kwota wolna od podatku) pracujesz tylko dla siebie – będąc również ubezpieczonym. 2 funty tygodniowo – to RAJ PODATKOWY DLA NAJBIEDNIEJSZYCH.

Milton Friedman – laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, orędownik wolności – najważniejsze cytaty:
„Polska nie powinna naśladować bogatych krajów zachodnich bo nie jest bogatym krajem zachodnim. Polska powinna naśladować rozwiązania, które kraje zachodnie stosowały, gdy były tak biedne, jak Polska.”
http://pl.wikiquote.org/wiki/Milton_Friedman – więcej ciekawych cytatów znajdziesz na tej stronie.

100 lat temu i jeszcze wcześniej obywatele Stanów Zjednoczonych i Anglii płacili podatki w wysokości 3 – 5 %. Nie było ZUS-u i VAT-u.

Podatki w Anglii – 2 funty tygodniowo

Podatki i składki na Ubezpieczenie Społeczne w Anglii. A. Tajemnicze 2 funty / Ubezpieczenie Społeczne - National Insurance Contributions http://www.hmrc.gov.uk/rates/nic.htm czytaj – Class 2 rate: 2,40 funta tygodniowo do kwoty wolnej …

Podatki w Polsce

Podatki w Polsce – kwota wolna od podatku, wielkość składki ZUS… http://www.bankier.pl/firma/niezbednik/index.html?part=skale